• První den: Vynechejte jídlo a podávejte pouze tekutiny – po lžičkách. Nejlépe neperlivé minerálky, černý čaj, rehydratační nápoj Kulíšek nebo Iontia.
  • Druhý den: Podávejte rýži, vařenou mrkev, brambor. Z ovoce banán, jablko. Dále kuřecí vývar.

Podáváme hlavně tekutiny – chladné, bez bublinek, po malých dávkách, nejlépe po lžičkách. Nejvhodnější rehydratační roztok Kulíšek, nebo Iontia – lze zakoupit v lékárně, ev. minerálka bez bublinek. Rehydratační roztoky či minerálku lze střídat se slabým černým oslazeným čajem. Nevhodná je Coca-cola – zejména z důvodů obsahu minerálů; některé děti po ní zvracejí ještě více.

Při zvracení je vhodné i zaledovat bříško – buď gelové sáčky, ev. ke stejnému účelu poslouží i mražená zelenina zabalená do utěrky apod. Pokud se stav dítěte nelepší, je nutné vždy vyhledat lékařskou pomoc.

Pokud dítě přestane zvracet, lze postupně zatížit stravou – suchý rohlík, piškoty, ev. banán.

Kojené děti by měly být nadále kojeny, u dětí na umělé výživě pokud možno nepřecházíme během obtíží na jiný typ umělého mléka. U větších dětí při zvracení a průjmu nepodáváme mléko a mléčné výrobky zpočátku vůbec.

Při průjmu a zvracení jsou nevhodná zejm. mastná jídla, včetně čokolády a plněných oplatek. Vyvarujeme se podávání omáček, zejména smetanových.

Vhodné potraviny jsou mrkev nebo rýže, bramborová kaše, suché těstoviny, ovesné vločky (u kojenců mrkvový, rýžový odvar, i odvar z vloček), banán, borůvky, strouhaná jablka.